Salut, mes amis! Greetings and salutations! A okej, to je naozaj všetko, čo ovládam, ešte by som mohla vygoogliť nejaké náhodné japonské znaky a tváriť sa, že som vás nimi pozdravila. Pri mojom šťastí by som však našla niečo v štýle “f**k off!”

Jazyk je dorozumievací prostriedok, nič menej, nič viac. Existujú typy ľudí, ktoré prehlasujú okúzľujúce veci ako “na Slovensku po slovensky” a zvyčajne ani nevedia, kam to veľké písmeno patrí. To sú však totálne bullshity, primitívny “patriotizmus”, ak sa to tak dá nazvať. Všimla som si, že v drvivej väčšine prípadov to hlásia tí, ktorí boli na ZŠ/SŠ príliš neschopní naučiť sa akýkoľvek cudzí jazyk a i ten slovenský ovládajú na úrovni “dnez som bol volyť fica, vážený kamaráti”. Alebo Kotlebu, to je obdobné zlo.

Preč od politiky. Fuj.

Čím viac jazykov ovládate, tým viac možností máte na trhu práce, môžete ohúriť kamarátov z Facebooku ich rodnou rečou alebo ste skrátka vzdelanejší a máte lepšie vyhliadky u… mňa, napríklad. Momentálne síce chodím s chalanom, ktorý toho moc neovláda, ale aspoň je zlatý, no.

Whatever.

Angličtina, možno na nie najlepšej úrovni (sama robím chyby, ktoré si nikdy neuvedomujem, nikdyyyy), ale aspoň nejaká je podľa mňa totálny základ. Ako chcete bez nej prežiť v dnešnom svete? Možno ešte na zapadnutom Slovensku – kde na východe nič nie je:):):) -, ale vyleziete centimeter za hranice a máte skrátka smolu. Je to holt príliš medzinárodný jazyk na to, aby ste si mohli dovoliť:
a) neovládať ju
b) nemať poruke niekoho, kto sa vo napr. Viedni dohovorí síce v štýle: “Hello, we are three students” (keď požaduje lístky do múzea, áno, moja skúsenosť spred… 8 rokov?), ale napokon dostane, čo chce.

Iste, štýl “rukami-nohami” možno má niečo do seba, chvíľu s tým aj prežijete, no ak sa dočkáme toho, že aj SR objaví multikulturalizmus, nejaký cudzí jazyk sa stane nevyhnutnosťou. Nikdy nie je neskoro začať sa učiť, po čom vám srdce piští

– skúste vynechať ruštinu, to jediné nie je jazyk, ale hanba:) –

a je vysoko pravdepodobné, že pokiaľ do 12 rokov nevyhynieme, ako sa pošuškáva, napokon sa vám to zíde. Hoci pri videu Lívie a ohlasoch naň sa o tom dá pochybovať, niečo zhnité je v tejto spoločnosti.

Pokiaľ sa vám nič učiť nechce, je to koniec koncov len váš problém, ale skúste potom ovládať aspoň tú slovenčinu (češtinu), lebo biť sa do pŕs a vyhlasovať, že SJ je jazyk večný a nádherný je síce okúzľujúci blud, no vyzerá to naozaj blbo, keď podobné statusíky vypisujete s desiatimi pravopisnými a tromi gramatickými chybami. Pevne však verím, že návštevníci tohto blogu, ak sa i nestotožňujú s mojimi (možno nie vždy mainstreamovými) názormi, sú aspoň dosť bystrí na to, aby si boli vedomí toho, že jazyk je podstatnou súčasťou človeka a vedieť hovoriť, mluvit, “speakovať”, “parleovať”, hocičo slúži na dorozumenie sa, nie na to, aby sme tým vyčleňovali nejaký národ a povyšovali ho nad iné. Aj tá nešťastná ruština vám môže na niečo byť, i keď neviem, či by ste chceli ovládať reč práve takéhoto štátu. A koľko rečí viete, toľkokrát ste predsa človekom, čo je strašné klišé už, no môže vám to len a len pomôcť.

Au revoir and good night!

(Zdroj prezent. obr.)

Please follow, share and like!